Ingver - sveži
Ingver je začimbna rastlina, ki raste v tropskem in subtropskem pasu. Zraste do 50 cm, oblikuje pa do 20 cm dolge korenike, ki se uporabljajo v kulinariki pa tudi zdravilstvu.
Uporaba v prehrani:
Uporabljajo se sveže korenike, lahko pa tudi posušenega oz. zmletega.Velik del pridelka ingverja predelajo v brezalkoholno ingverjevo pivo, ki je zelo priljubljeno v Angliji in ZDA.
Ingver se uporablja za:
- sadne solate
- mešan kompot iz jabolk in hrušk, pečena jabolka
- razne kolače, tudi za škofjeloški mali kruhek
- razne napitke
- ingverjev čaj
- ingverjevo pivo (priljubljeno je zlasti v Veliki Britaniji)
- ingverjevo vino
- ingverjeva kava
- sekoteng, priljubljen ingverjev sladki napitek v Indoneziji in na Japonskem.
Uporaba ingverja v zdravilne namene:
- preprečuje ali zmanšuje simptome slabosti pri potovanjih z ladjo, avtom ali letalom (nanaša se predvsem na slabost, pa tudi na glavobol, hladno potenje, bruhanje, vrtoglavico, pretirano slinjenje (kinetoza). Pri tem ingver nima nezaželenih učinkov, kot so npr. zaspanost, ki se pojavlja pri jemanju farmacevtskih kemijskih proizvodov (antihistaminiki ipd.))
- deluje proti driski
- preventivno deluje proti nalezljivim boleznim, ker je antiseptik (uničuje mikroorganizme)
- olajšuje prebavo (spodbuja peristaltiko in izločanje želodčnega soka), deluje proti napenjanju (karminativ, pospešuje izločanje plinov) in pomirja želodčne in črevesne krče (spazmolitik).
- jemljemo ga tudi za povečevanje apetita.
- deluje protivnetno, kar se nanaša na številne bolezni, med drugim na rematični artritis, ko zmanjšuje bolečine, otekline in jutranjo zaskočenost in povečuje gibljivost zglobov.
- deluje kot stimulans in tonik. Pri rednem jemanju zmanjšuje kronično utrujenost, izboljšuje spomin, zaradi stimulativnega delovanja pa ga ne smemo jemati zvečer, pred spanjem, saj lahko povzroči nespečnost. Deluje tudi kot blagi afrodizijak.
- deluje kot antikoagulant, tj. preprečuje zgoščevanje krvi in pojavljanje trombov (kot česen in čebula).
- ugodno deluje na delovanje jeter in zmanjšuje holesterol. Pomaga pri migrenah in drugih vrstah glavobolov. Prav tako ingver znižuje povečano telesno temperaturo (antipiretik).
- deluje tudi kot antioksidant, tj. proti škodljivega delovanja prostih radikalov, torej med drugim deluje tudi proti raku in arteriosklerozi.
- dodajajo ga v ustne vode in grgrače za odpravo slabega duha iz ust.
- vsebuje ostro snov šogaol in gingerol, katera dajeta pikanten okus in povzročita občutek toplote na jeziku.
Lahko ga uporabimo kot:
- svež (doza okoli 10 g tanko narezanih in nasekljanih lističev, 1-2 krat dnevno)
- sušen v prahu (doza okoli 2 g, 1-2 krat dnevno)
- eterično olje (doza 1-3 kapljice z malo medu ali na kocki sladkorja, 1-3 krat dnevno)
- tinkturo (doza 10-20 kapljic, pred jedjo)
- kandiran ingver v obliki bombonov
- pri revmatičnih ali podobnih bolečinah
- zunanja uporaba z vtiranjem ali mazanjem, tinkturo ali eterično olje, 2-3 krat dnevno, v trajanju 15 dni, pa čeprav bolečine prenehajo v 2-3 dneh.
čaj, ki ga skuhamo tako, da narezano/nastrgano koreniko poparimo z vrelo vodo, blaži jutranjo slabost, deluje proti prehladu, zdravi razjede in prebavne težave.